DataLife Engine > Новости Южного > В Южному ОСББ проводить утеплення будинку: 70% витрат компенсує держава

В Южному ОСББ проводить утеплення будинку: 70% витрат компенсує держава

В Южному в багатоповерхівці по проспекту Миру, 26 наразі активними темпами проходить утеплення будівлі. Фасадні роботи – основний етап заходів в межах проєкту з енергомодернізації, який втілює це ОСББ в рамках державної програми Фонду енергоефективності «Енергодім».

Компенсація витрат на будівельні роботи від держави – 70%

Перевага даної програми полягає в тому, що 70% вартості будівельних робіт компенсує держава, 20% – співвласники дому, ще 10% ОСББ очікує від місцевого бюджету в рамках міської Програми фінпідтримки енергомодернізації будинків (заходи якої по вказаній багатоповерхівці затверджені на 2023 рік рішенням Южненської міськради від 1 грудня 2022-го). Ці 10% від бюджету громади для ОСББ по проспекту Миру, 26 є вкрай важливими, без цих коштів завершити фасадні роботи в будинку не вдасться. Як розповіла  в інтерв’ю Yuzhny.info голова правління ОСББ Наталя Артюшкіна, починаючи з 2019 року, коли будинку вдалося увійти в десятку ОСББ зі всієї України, які встигли подати заявку на участь та отримали схвалення від Фонду, довелося подолати багато труднощів, особливо після початку повномасштабної війни в країні. Тепер, коли більша частина заходів виконана, керівництво ОСББ має на меті завершити запланований об’єм робіт. Одна з головних цілей проєкту – збереження цілісності конструкцій цього будинку – зазначила Наталя Артюшкіна. За її словами, згідно з технічним звітом, який для ОСББ проводив сертифікований спеціаліст та був наданий після обстеження будинку, є певні проблеми. Завдяки реалізації проєкту конструкції цієї багатоповерхівки будуть закриті від шкідливого впливу зовнішнього середовища, що допоможе зупинити негативні процеси (захистить від відшарування оздоблювального шару арматури, корозійних процесів з подальшим руйнуванням панельних плит), а це в свою чергу вплине на безпечність та продовжить термін експлуатації будівлі.

«Фонд почав працювати з 2019 року, це й був старт наших робіт, ми тоді почали вивчати це питання, проводити загальні збори, вирішувати з мешканцями, які заходи нам потрібно провести, а які ні, шукали проектанта, розробляли проєктну документацію, проходили експертизу. Перша наша заявка, яку ми направляли у Фонд – було погодження сертифікатів енергоаудиту. Ми один з перших будинків в Южному, який провів енергоаудит. Ми зробили це, поставивши собі дві мети: щоб нам фактично враховували споживання теплоенергії, аби зменшити платіжки на ПТН для мешканців; і щоб ми розуміли, які заходи нам потрібно ще провести, аби його удосконалити і збільшити енергоефективність нашої будівлі. Після схвалення Фондом нашої заявки на компенсацію вартості енергоаудиту, ми отримали перший транш – 70% від суми робіт (від проведення енергоаудиту), потім ми розробили проєкт і направили вже другу заявку, також отримали схвалення і другий транш, теж 70%. В 2019-му перші 50 будинків по Україні, яким вдалося увійти в програму, мали отримати на 20% більше відшкодування, ніж інші заявники, які вже подадуть заявки пізніше. Згідно з нашим пакетом документів, в нас передбачалась компенсація в розмірі 50%, тому ми мали на меті встигнути подати документи і потрапити саме в першу 50-ку, нам це вдалося і тому відшкодування склало 70% (ми стали десятим будинком по Україні, який увійшов в цю програму)», – розповіла Наталя Артюшкіна.

Наслідки війни і проблеми, з якими зіштовхнулося ОСББ

Проєкт, який ОСББ мав втілити в своєму будинку, налічував великий об’єм заходів з енергоефективності, через це довелося розділити роботи на декілька етапів. За словами голови правління ОСББ, широкомасштабна війна внесла корективи в плани, поетапність робіт довелося змінити. Також через війну виникли й труднощі з підрядником, не кажучи вже й про суттєве зростання вартості будівельних матеріалів, яка розраховувалась ще до початку воєнного стану.

«Ми починали з капітального ремонту інженерних мереж, модернізації теплопункту, гідравлічного балансування, утеплення підлоги технічного поверху, заміни вікон в квартирах тих мешканців, які виявили бажання це зробити (люди робили свій внесок в розмірі 30%, ще 70% компенсував Фонд). Це все відбувалось в 2021 році. Коли розпочалася зима, аби не гаяти час, ми  вирішили, що вже почнемо готувати до ремонту наш цоколь, ми його оббили, аби навесні почати утеплювати фасад будинку зверху і донизу, саме так правильно робити, але в нас не вийшло, почалася війна. Підрядна організація, з якою ми співпрацювали, як і всі в той складний час, призупинили роботу, тоді ніхто з нас не знав, чи надовго воєнний стан і що робити далі. Зважаючи на те, що цокольна частина будинку була відкрита, оббита, через що піддавалася негативному впливу природних явищ, а це призводило до руйнувань цегли, ми не могли на довгий час залишати цоколь в такому стані, треба було відновити роботи. Ми тоді вирішили, що робити фасад поки не будемо, а от роботи по цоколю треба завершити. За цей час, поки робили цоколь, підрядник прийняв рішення, що далі працювати згідно з діючим договором по старим цінам не зможе. Виникла проблема і з пошуком нового підрядника і зі стрімким зростанням вартості на будматеріали. А нам треба було працювати чітко згідно з тим кошторисом, який нам затвердив Фонд. Півроку в нас пішло на пошук підрядної організації, яка під час війни готова була б укласти з нами договір і працювати. Особливі умови полягали в тому, що внесок ОСББ не такий великий, тому підряднику треба було залучати власні кошти. На щастя, ми знайшли такого виконавця, це дозволило нам розпочати в листопаді 2022 року підготовчі роботи перед проведенням утеплення будинку. У Фонді певні умови до характеристик будматеріалів, мають бути спеціальні протоколи, на жаль, не у всіх виробників є необхідна кількість цих протоколів випробувань. Тому і в цьому ми були обмежені, той завод, мінеральна вата якого використовувалась в нас для цоколю, був розташований на території багатостраждального Харкова, нам довелось шукати заміну одного виробника на іншого», – поділилася Наталя Артюшкіна.

«В домівках стало тепліше» – перші відгуки мешканців

Утеплення будинку розпочалося з першого під’їзду, наразі проводяться роботи на четвертому, а от на другому і третьому – в останню чергу. Як пояснила голова правління ОСББ, це обумовлено тим, що першочергово треба було братися за торцеві стіни багатоповерхівки, де більш за все обдуває вітер.

«Мешканці квартир першого під’їзду вже відчули різницю, на скільки тепліше стало в їх квартирах, про це вони одразу мені повідомили. Коли стабільно була електроенергія, ми на нашій автоматиці в теплопункті задавали температуру, яка була б комфортною в домівках людей – це 21-22°C. В цих квартирах, де вже провели утеплення, на 3-4°C вже було більше. Влітку від утеплення мешканці також  відчують різницю, яка буде полягати в збереженні прохолоди в домівках, що надасть можливість менше або взагалі не використовувати кондиціонери. Утеплення – це найефективніший захід з усіх інших. Енергоаудитор нас запевнив, що по завершенню всіх заходів нам вдасться економити від 40 до 50%. В нас є лише цей рік, аби закінчити всі роботи. Ми мали ще в минулому році це зробити, через воєнний стан Фонд подовжив термін. Нам давали три роки, ми не встигали, потім почалась повномасштабна війна і Фонд вніс корективи, тепер заявка ОСББ діє до моменту закінчення воєнного стану і ще три місяці після цього. Ми розраховуємо тільки на цей рік, бо ціни в будівельній сфері вже й так зросли максимально», – розповіла Наталя Артюшкіна.




Вернуться назад