Військовий облік жінок в Україні стане обов’язковим із 1 жовтня. За ухилення від військового обліку штрафи українкам не загрожують. Про це заявив міністр оборони України Олексій Резніков, передає видання «НВ». Він уточнив, що список професій був складений на підставі спеціальностей, які є актуальними в армії зараз і можуть знадобитися в майбутньому. Резніков пояснив, що жінки, які не стануть на військовий облік, не можуть бути притягнуті до відповідальності за це, оскільки до моменту постановки на облік не є військовозобов’язаними.
«Щодо штрафів, то їх не можуть застосовувати до жінок, спеціальності яких передбачають постановку на облік. Військовозобов’язані – громадяни, які перебувають у запасі для комплектування збройних сил та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Військовозобов’язаною людина стає лише після постановки на військовий облік», – зазначив міністр.
Він додав, що жоден нормативно-правовий акт в Україні не передбачає штрафів для жінок, які вперше стають на облік як військовозобов’язані.
«Тобто ще раз: жінки стають військовозобов’язаними тільки після того, як стають на військовий облік і до моменту становлення на облік вони не є такими», – резюмував Резніков.
Згідно з наказом Міністерства оборони №35 від 7 лютого 2022, обов’язковому військовому обліку підлягають громадянки України віком від 18 до 60 років, придатні за станом здоров’я, професії яких відповідають переліку споріднених військово-облікових спеціальностей. Серед них медики, психологи, програмісти, перекладачі, журналісти, кухарі, хіміки, зв’язківці та ін. Повний список містить кілька десятків найменувань професій.
На облік поставлять за фактичною спеціальністю чи за професією у дипломі?
При постановці на облік може враховуватись як професія, за якою працює жінка, так і спеціальність, зазначена у документі про освіту. Для самозайнятих осіб вид діяльності можуть визначати за КВЕДами.
Строки постановки на облік
Граничні терміни постановки на облік жінок наразі не зазначені. За наказом Міноборони, процес офіційно стартує 1 жовтня 2022 року і проходитиме у Територіальних центрах комплектування та соціальної допомоги (ТЦК та СП) за місцем проживання.
Чи можуть мобілізувати відразу після того, як жінка стала на облік
Постановка на військовий облік означає, що жінка набуває статусу військовозобов’язаної і знаходиться в запасі Збройних сил, Національної гвардії або інших військових формувань. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві лише у добровільному порядку (за контрактом). В умовах воєнного стану жінок, які перебувають на обліку, можуть призвати на військову службу або залучити для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Однак у Міноборони на даний момент не розглядають мобілізацію жінок.
Чи заборонятимуть виїзд за кордон військовозобов’язаним жінкам
Виїзд за межі країни всіх військовозобов’язаних громадян забороняється під час дії воєнного стану. Якщо воєнний стан в Україні буде продовжено і після 1 жовтня, жінки, які стануть на військовий облік, не зможуть виїхати за кордон без отримання спеціального дозволу від ТЦК та СП. Виняток – особи, які не підлягають мобілізації, згідно зі ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Наприклад, багатодітні батьки, матері-одиначки з неповнолітніми дітьми, матері дітей з інвалідністю та ін.
Вагітним та мамам неповнолітніх теж треба йти у військкомат?
Вагітні або жінки з неповнолітніми дітьми не звільняються від проходження заходів з військового обліку, якщо їхня спеціальність відповідає переліку. Згодом придатність кожної жінки до військової служби визначатиметься залежно від стану здоров’я та інших обставин, згідно з нормами законодавства.
Чи можна жінці відмовитися від військового обліку
Постанова на військовий облік є обов’язком жінок, які мають спеціальність, що включена до переліку Міноборони. Це передбачено законом “Про військовий обов’язок та військову службу”.
Джерело фото: depositphotos.com.