За оперативними даними в період воєнного стану в Центру зайнятості Южного зареєстровано понад 300 шукачів роботи у статусі внутрішньо переміщених осіб, з них більше 120 знайшли роботу за сприяння спеціалістів міської служби зайнятості (СЗ). Для сприяння у працевлаштування переселенців на новому місці СЗ пропонує низку сервісів та послуг. Для того, щоб скористатися деякими з них, людям не обов’язково реєструватися в центрі зайнятості (підбір роботи, профорієнтаційні послуги, отримання ваучера на навчання тощо). Роботодавці теж можуть скористатися програмами отримання компенсацій за працевлаштування ВПО – про це повідомили спеціалісти міського ЦЗ на сайті Южненської міськради. Програми та послуги служби зайнятості для ВПО:
Послуги з працевлаштування
Люди можуть самостійно здійснювати пошук пошук на Єдиному порталі вакансій або оформити підписку на вакансії через чат-боти у Telegram та Viber, але слід пам’ятати, що звернення до служби зайнятості може значно прискорити процес працевлаштування. Адже часто фахівці служби проводять підбір кандидатів під конкретні замовлення роботодавців, зокрема з організацією професійної підготовки безробітних безпосередньо на майбутньому робочому місці.
Професійне навчання та надання ваучерів
Служба зайнятості організовує професійне навчання безробітних за робітничими професіями, які користуються попитом на ринку праці. Таке навчання здійснюється на замовлення роботодавця або для самозайнятості особи, коли безробітний планує започаткувати власну справу. Професійне навчання зареєстрованих безробітних здійснюється за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Служба має власну систему сучасних центрів професійно-технічної освіти, які навчають доросле населення за 95 робітничими професіями та 335 освітніми програмами.
Після успішного завершення навчання слухачі отримують документ державного зразка про присвоєння відповідної кваліфікації. Громадяни, які мають професійно-технічну чи вищу освіту, не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні, можуть безоплатно отримати від СЗ ваучер на навчання та підвищити свій професійний рівень. Ваучер дає можливість пройти перепідготовку за робітничими професіями, підвищити рівень освіти, кваліфікації або спеціалізації та підготовки за спеціальністю для здобуття рівня магістра. Ваучери видаються окремим категоріям громадян, зокрема і ВПО, які відповідають певним вимогам за затвердженим Мінекономіки переліком професій та спеціальностей. Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на сьогодні це майже 27 тис. гривень. Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець або фізична особа доплачує різницю самостійно.
Набуття статусу зареєстрованого безробітного
Реєстрація безробітних у службі може відбуватися в такі способи: особисто під час відвідування центру зайнятості; через єдиний державний портал електронних послуг або мобільний застосунок «Дія»; Розмір допомоги по безробіттю для кожної людини визначається індивідуально, але під час дії воєнного стану максимальний розмір допомоги по безробіттю не може перевищувати розмір мінімальної зарплати, встановленої законодавством на 1 січня календарного року. У 2023 році це 6 700 гривень. Допомога по безробіттю призначається з першого дня після дня надання статусу безробітного та в період дії воєнного стану її тривалість не може перевищувати 90 днів. Водночас для осіб передпенсійного віку (за рік до досягнення відповідного віку та за наявності необхідного для призначення пенсії за віком страхового стажу) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 днів.
Якщо ВПО або особа, яка перебуває на територіях, на яких ведуться бойові дії, і в якої не розірвані трудові відносини (крім осіб, які були керівниками підприємств, установ, організацій всіх форм власності, а також осіб, які обіймають виборні посади), має бажання отримати статус зареєстрованого безробітного, то вона має право припинити трудовий договір в односторонньому порядку шляхом подання відповідної заяви на ім’я роботодавця до центру зайнятості. Датою припинення трудових відносин вважатиметься дата, наступна за датою подання такої заяви.
Надання грантів для створення або розвитку власної справи
У рамках реалізації урядового проєкту «єРобота» служба зайнятості супроводжує дві грантові програми, якими можуть скористатись і ВПО: «Власна справа» – розмір мікрогрантів становить від 50 до 250 тисяч гривень; Грант для ветеранів – передбачає три варіанти надання грантів на суми, які не можуть перевищувати 250 тисяч гривень, 500 тисяч гривень та 1 мільйон гривень відповідно.
Головною умовою отримання грантів є створення нових робочих місць. Подання заявок відбувається виключно через портал «Дія». До заяви обов’язково додається бізнес-план щодо започаткування нового або розвитку вже діючого бізнесу. Рішення щодо надання грантів приймає Державний центр зайнятості. Після перевірки на відповідність вимогам та погодження бізнес-проєкту грантові кошти перераховуються на окремий рахунок заявника в уповноваженому банку. Впродовж трьох років підприємець повертає отриману суму коштів шляхом сплати податків та зборів, передусім за працевлаштованих працівників. Використати грант у повному обсязі та створити нові робочі місця необхідно протягом 6 місяців з дати отримання коштів на рахунок.
За більш детальною інформацією звертайтесь до Центру зайнятості в місті Южному (вулиця Т.Г. Шевченка, 6) або за номером телефону: 068 885 32 27.