Отримати водійське посвідчення в Україні можна буде без навчання в автошколі. Йдеться про теоретичний курс, який дозволили опановувати самостійно. До того ж у нових правилах не обмежують кількість спроб на складання практичного іспиту з водіння.
Коли автошколу можна не відвідувати
Кабінет міністрів затвердив новий порядок отримання прав водія. Він суттєво відрізняється від правил, які діяли в Україні впродовж багатьох років. Зміни є частиною реформи, яка впроваджується МВС від літа 2023. Нововведення передбачає, що майбутні водії матимуть вибір – вивчати теорію самостійно чи в автошколі.
Якщо раніше відвідування теоретичного курсу в автошколі було обов’язковим, тепер цю норму прибрали. Документи про проходження теорії в автошколі непотрібні. Людина може вивчати ПДР вдома. Потім потрібно прийти до будь-якого центру МВС і скласти іспит попередньо записавшись на нього онлайн. За бажанням, можна звертатися до репетитора чи, як і раніше, навчатися в автошколі.
Як зазначив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, ці нововведення стосуються також проєкту “Автошколи для осіб з інвалідністю”. В рамках програми можуть навчатися, зокрема, поранені військові. Самостійне вивчення теорії зробить процес їхньої підготовки зручнішим. За словами міністра, порядок Кабміну набере чинності з моменту його офіційного оприлюднення (станом на 17 листопада, порядок не було опубліковано). Ці ж зміни передбачені в ухваленому ВР законопроєкті №7354 та мають набути чинності в листопаді 2023.
Як проходить іспит із теорії
Реформа сервісних центрів МВС передбачає створення прозорих умов для складання іспитів. У кабінетах більше немає “сліпих зон” – встановлено по 4 камери, які забезпечують перехресне знімання та додатково фіксують звук у приміщенні. Ігор Клименко наголосив, що скласти теоретичний іспит можна у будь-якому центрі МВС країни. Згодом така функція стане доступною і в ЦНАПах. Записатися на іспит можна онлайн через сайт Головного сервісного центру МВС.
В разі невдалого результату повторно можна спробувати скласти іспит через 10 днів. Кількість спроб – необмежена. Тип та кількість завдань не змінюються. За 20 хвилин треба відповісти на 20 питань комп’ютерного тесту.
Практика водіння
Приступати до практичного навчання дозволяється лише після успішного складання екзамену з теорії в сервісному центрі МВС. Така можливість зберігатиметься впродовж 12 місяців після отримання свідоцтва про теоретичну підготовку. На цьому етапі навчання обов’язково треба відвідувати практичні заняття в автошколі, пройти програму підготовки (зазвичай – 40 годин водіння з інструктором). Далі треба скласти внутрішній іспит та отримати документ про закінчення автошколи.
Після завершення практичного курсу в автошколі необхідно записатися на екзамен із практики в сервісному центрі МВС. Запис здійснюється через термінали в приміщеннях центрів. Також тестують можливість записатися на іспит онлайн. Від 1 серпня 2023 кількість спроб для складання практичного екзамену є необмеженою (раніше допускалося лише 3 спроби) впродовж 2-х років від дня видачі свідоцтва про закінчення практичної підготовки в автошколі. Інтервал між спробами – 10 днів.
Екзаменаційний лист практичного іспиту був оновлений. В цьому документі чітко визначені типові помилки та критерії для оцінювання здібностей кандидата на право отримання водійського посвідчення. У салоні авто для практичних іспитів встановили по 2 реєстратори та камеру з кутом огляду салону на 360°, щоб унеможливити неправомірні дії екзаменатора.
Алгоритм отримання посвідчення водія за новими правилами
З урахуванням нововведень порядок отримання водійських прав виглядатиме наступним чином:
Підготовка до теоретичного іспиту самостійно чи в автошколі;
Запис на іспит онлайн;
Складання іспиту з теорії в сервісному центрі МВС;
Навчання практиці водіння в автошколі;
Внутрішній іспит в автошколі;
Отримання свідоцтва автошколи про завершення практичного курсу;
Запис до сервісного центру МВС на практичний іспит;
Складання практичного іспиту;
Отримання водійського посвідчення.
Інструкторам загрожують штрафи
Реформа порядку отримання прав водія направлена, зокрема, на боротьбу корупцією. Майбутні водії протягом 30 днів можуть оскаржити дії інструкторів автошколи та співробітників сервісних центрів у разі:
Порушення порядку підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (ст. 127-3 Кодексу про адміністративні правопорушення). Карається штрафом від 500 до 800 неоподатковуваних мінімумів, тобто 8500 – 13 600 грн;
Порушення порядку державної акредитації автошкіл та приймання іспитів (ст. 127-3 Кодексу про адміністративні правопорушення). Карається штрафом від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів, тобто 8500 – 17 000 грн; а для працівників МВС – від 1000 до 3000 мінімумів, тобто 17 000 – 51 000 грн.
Замінити посвідчення стало простіше
Після успішного складання теоретичного та практичного іспитів водій отримує посвідчення, яке треба оновити через два роки. Раніше для цього треба було йти в сервісний центр, а тепер замінити права можна через “Дію”, замовивши доставку документа “Укрпоштою”. Для отримання нового посвідчення треба подати заяву в застосунку, а потім обрати один із варіантів:
забрати посвідчення в сервісному центрі МВС;
прийти до найближчого відділення “Укрпошти”;
замовити кур’єра.
Розгляд заявки займатиме до 3 днів, а доставка поштою – до 7 днів. Послуга коштуватиме 294 грн. Послугою заміни посвідчення можуть скористатися водії, що отримали перші права 2 роки тому, а також ті, хто загубив чи пошкодив документ.
Джерело: “РБК-Україна”.