Рішенням Господарського суду Одеської області задоволено позов прокурорів Доброславської окружної прокуратури і залишено в силі постановою Південно-Західного апеляційного Господарського суду, та стягнуто з іноземної компанії-судновласника майже 65 млн грн збитків, спричинених внаслідок забруднення пальмовою олією внутрішніх морських вод України. Про це 17 листопада повідомили в пресслужбі Одеської обласної прокуратури. Як зазначив заступник міського голови-начальник управління правового забезпечення та взаємодії з державними органами Южненської міськради Леонід Нейков (в минулому обіймав посаду заступника керівника Доброславської прокуратури), більша частина стягнутої суми збитку — надійде в місцевий бюджет Южненської ОТГ.
«Прокуратура забезпечила стягнення майже 65 млн гривень за забруднення морських вод України пальмовою олією» — приємно, коли результати твоєї попередньої роботи “наздоганяють” тебе навіть через кілька років! У травні 2020 року я ініціював розслідування за фактом виливу пальмової олії з іноземного танкеру в наші внутрішні води. Не буду розписувати усі деталі слідства, лише скажу, що охочих “зам’яти” та “порішати” було багато. Але, як ви вже здогадались, нічого в них не вийшло. Більше того: левова частина стягнутої суми — піде в бюджет Южного. Чим я пишаюсь на абсолютно законних підставах! Відповідальне та завзяте ставлення до роботи — це, певно, єдина інвестиція, яка ніколи не підведе. Де б і ким ви не працювали», – озвучив заступник Южненського міського голови.
Нагадаємо, що 30 квітня 2020 року в акваторії морського порту Південний під час вивантаження іноземного судна STAVANGER стався неконтрольований викид шкідливої для життя та здоров’я людей забруднюючої речовини – суміші пальмового олеїну та пальмового стеарину у кількості 8,5 тонн. Вказані дії є порушенням вимог Міжнародної конвенції по запобіганню забрудненню з суден 1973 року, згідно якої сторони зобов’язуються дотримуватися положень цієї Конвенції і тих Додатків до неї, якими вони зв’язані, з метою запобігання забрудненню морського середовища шкідливими речовинами або стоками, що містять такі речовини, шляхом їх скидання.
Внаслідок забруднення моря державі спричинено шкоду на майже 65 млн гривень. Наразі на виконання вказаного рішення суду до бюджету з відповідача вже стягнуто 36,5 млн гривень (що за офіційним курсом НБУ станом на 15.11.2022 становить 1 млн доларів США). Триває робота щодо стягнення іншої частини коштів – зазначили в пресслужбі Одеської обласної прокуратури. Для забезпечення стягнення збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в роботі прокуратурі сприяли співробітники управління СБУ в Одеській та Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Одеська та Миколаївська області).