«Зернова угода» була підписана наприкінці липня 2022 року, 19 листопада угода була подовжена на ще один 120-денний термін. Основною метою даної угоди було забезпечення безпечного проходу суден з трьох українських портів на Чорному морі (Одеси, Чорноморська та Південного) для зменшення дефіциту на світовому ринку зерна. Функціонуванню портів Миколаєва та Очакова все ще загрожують активні бойові дії на Кінбурнській косі, саме тому в «зерновій угоді» поки що приймають участь тільки порти Великої Одеси.
Представники РФ на минулому тижні знову почали критикувати «зернову угоду» щодо:
замалої частки нужденних країн Африки та Азії
незадовільного обсягу експорту зерна та добрив з Росії (цитата постпреду РФ при Генасамблеї ООН: «За вже понад півроку дії меморандуму Росія-ООН по цій лінії не було відправлено жодного “зернятка” і майже нічого з добрив»)
На початку сезону в Росії дійсно були проблеми з експортом через західні санкції, спрямовані на російську банківську систему та обмеження руху російських суден/суден з російською продукцією в європейських портах. Але з часом росіяни навчились обходити санкції та збільшили обсяги торгівлі з більш «дружніми» країнами (Індія, Іран, Туреччина, Єгипет).
Щоб уникнути черг в Босфорі, необхідно проводити 25 перевірок на день, але по факту середня кількість перевірок в день протягом останніх трьох з половиною місяців складає 3,2 на день через умисні затримки з боку представників РФ.
“УкрАгроКонсалт” вбачає кілька сценаріїв розвитку подій після 19 березня 2023 р.
«Зернову угоду» буде подовжено і доповнено Миколаївськими портами
«Зернову угоду» буде подовжено і темпи інспекцій зростуть
«Зернову угоду» буде подовжено, але темпи інспекцій не зміняться
«Зернову угоду» буде подовжено, але темпи інспекцій ще більше вповільняться
«Зернову угоду» НЕ буде подовжено або відбудеться переривання угоди недипломатичним шляхом (військова ескалація)
Найбільш ймовірним “УкрАгроКонсалт” вважає сценарій №3, за яким відвантаження зерна з українських портів продовжаться після 19 березня 2023 року, але РФ й надалі стримуватиме темпи перевірок в Стамбулі. Варто також нагадати, що в наступні місяці обсяги експорту з України будуть знижуватись ще й за природними причинами – через сезонне скорочення запасів, в першу чергу ячменю та пшениці, а в товарній структурі експорту зерна зростатиме частка кукурудзи, експортний потенціал якої виконаний лише на половину.
Раніше повідомлялось, що Україна звернеться до Туреччини та Організації Об’єднаних Націй з проханням розпочати переговори про продовження дії зернової угоди щонайменше на один рік та включення до угоди порту Миколаєва. Про це в інтерв’ю агентству Reuters розповів Юрій Васьков, заступник міністра інфраструктури України. За його словами, точна дата переговорів, які раніше проходили в Туреччині, ще не визначена.
“Ми будемо просити … продовжити її не на 120 днів, а принаймні на рік, тому що український і світовий сільськогосподарський ринок повинен мати можливість планувати ці обсяги (експорту) в довгостроковій перспективі”, – сказав Васьков.
За його словами, Україна наполягатиме на збільшенні кількості інспекційних груп, щоб ліквідувати скупчення суден, які очікують на перевірку. Україна неодноразово звинувачувала Росію у затягуванні перевірок суден, що перевозять українські сільськогосподарські товари, що призводить до скорочення поставок і збитків для трейдерів. Росія відкидала ці звинувачення, заявляючи, що виконує всі свої зобов’язання за угодою про експорт зерна. Васьков зазначив, що з листопада ситуація з перевірками не змінилася, і що з російського боку було лише три інспекційні групи.
“Позитивної динаміки немає. Водночас ООН, Туреччина і Україна готові проводити по 40 інспекцій на день, якщо буде потреба. А така потреба є – близько 140 суден чекають на інспекцію”, – сказав він.
Джерело: “УкрАгроКонсалт”, “Європейська правда”.
Фото: пресслужба ДП “МТП “Южний”.