Южненський міський голова Володимир Новацький вдруге за цей рік зустрівся з жителями Сичавського старостинського округу, який входить до складу нашої громади. Зустріч відбулась в будинку культури. Як і 23 березня, так і 31 серпня здебільшого селяни озвучили про ті ж самі проблеми щодо вивезення твердих побутових відходів, водопостачання, вуличного освітлення, відсутності аптеки, наявності сміттєзвалищ, необхідності встановити зупинку та дорожні знаки, потреби в шкільному автобусі, але були й порушені нові проблемні питання, зокрема щодо процедури поховання на кладовищі.
Окрім Новацького на зустрічі були присутні його заступники, керуючий справами виконкому, представники управлінь Южненської міськради, поліцейський офіцер громади та директори комунальних підприємств: «Южводоканал», «Муніципальна варта», «Южненське узбережжя», «Екосервіс», «Ритуальні послуги».
Одна з найболючіших і довготривалих проблем в селі стосується вивезення сміття. Селяни не раз скаржились на роботу приватних фірм, які тут раніше надавали цю послугу. Компанія, яка в 2021 році виграла конкурс («Частюля») цьогоріч відмовилась вивозити ТПВ, аргументувавши це тим, що більшість жителів села не хотіла підписувати договір з організацією та платити за послугу. Южненська міськрада була вимушена оголосити новий конкурс з визначення виконавця послуг зі збирання та перевезення побутових відходів з Сичавки і Кошар, але жодного претендента для участі в серпневому конкурсі не було, тому управління архітектури оголосило повторний. В разі, якщо вдруге від претендентів не надійде жодної заявки на участь, міськрада матиме право самостійно визначити компанію, яка займатиметься вивезенням сміття з цих сіл. Можливо, це буде комунальне підприємство «Южтранс», яке надає відповідні послуги в Южному.
Староста села Валентина Попоніна озвучила, що є можливість підписувати індивідуальний договір з приватним підприємцем, який наразі надає послугу з вивезення сміття в Сичавці:
«На даний час в селі працює приватний підприємець, з яким майже третина населення села підписала договір. Вони індивідуальні та не проходять через виконком Южненської міськради. Кожен окремо домовляється щодо вивезення ТПВ».
Друге питання – накопичення сухостою, трави з городів. Оскільки палити це заборонено, деякі селяни зробили на своїх прибудинкових територіях компостні ями, але не у всіх це передбачено, тому люди просять надавати їм послугу з вивезення гілок. Заступник міського голови-начальник УЖКГ Дмитро Любівий доповів, що така послуга є затвердженою на КП «Екосервіс» і люди можуть звертатись напряму до керівництва підприємства і южненські комунальники за допомогою спецтехніки будуть завантажувати і вивозити сухостій.
Третє питання – вуличне освітлення. В деяких точках села є ліхтарі, які не працюють, але вони досі не передані на баланс Южненської громади, а належать компанії ДТЕК. Тому обслуговувати їх южненські комунальники не можуть. В міськраді хочуть провести відповідну процедуру, офіційно прийняти їх на баланс. Цей захід планували здійснити в 2022 році, але через повномасштабну війну він був відтермінований. Міський голова доручив управлінню ЖКГ відпрацювати це питання.
Четверте питання – необхідність встановити «лежачих поліцейських» (різновид штучних дорожніх нерівностей, які призначені для зниження швидкості або гальмування транспортних засобів). Валентина Попоніна озвучила, що мешканці будинків по вулиці Кооперативній, що з’єднує Старомиколаївську та Новомиколаївську трасу, скаржаться на те, що водії, особливо кермувальники таксі, їздять дуже швидко на цій ділянці автодороги, чим наражають на небезпеку дорослих та дітей, адже по цій вулиці немає тротуарів, люди вимушені ходити по узбіччях дороги. Селяни також попросили встановити дорожній знак для заборони проїзду там вантажного транспорту. Спеціалісти міськради доповіли, що для встановлення «лежачих поліцейських» та знаків необхідно отримувати дозвіл від поліції, а для цього треба розробити відповідний проект реконструкції даної вулиці, який буде погоджуватись правоохоронцями. Цей норматив був затверджений в 2017 році.
П’яте питання – відсутність зупинки в бік Южного. З такою проблемою звернулись мешканці будинків по вулиці Хутірська. Коли селяни чекають транспорт, аби приїхати в Южне, то вимушені стояти просто неба, в разі дощу, сильного вітру, спеки чи снігопаду – це некомфортно. Оскільки вказана ділянка належить до траси «Укравтодору», то необхідно буде звертатись до цього відомства – повідомив Сергій Оришака, начальник управління архітектури та містобудування.
Шосте питання – відсутність аптеки. Його вже порушували на минулій зустрічі. В селі ніде купити медикаменти, доводиться їхати в Южне. Валентина Попоніна зазначила, що всюди діяльність ведуть комерційні заклади, працювати в селі їм, ймовірно, невигідно, тому бажаючих поки що немає, хоча в свій час в Сичавці виділили під такий об’єкт приміщення. Міський голова пояснив, що впливати на роботу аптек міська влада не має права, адже всі вони приватні, як в Южному, так і по всій країні. Але звернутись з проханням до їхніх представників розглянути можливість вести свою діяльність в Сичавці – звісно, у посадовців є змога і це планується зробити.
Сьоме питання – шкільний автобус. На сьогодні він доставляє тільки тих дітей Сичавки, які навчаються в 10-11 класах в школах Южного, оскільки старших класів в Сичавській гімназії не передбачено. Але батьки інших школярів обурені тим, що їхні діти, хоча й мають змогу вчитися за місцем проживання (в сільській школі), але виявили бажання вчитися в місті, не забезпечені шкільним транспортом. Заступниця міського голови-начальниця управління освіти Олена Баранецька вкотре наголосила, що згідно з законодавством, якщо батьки приймають рішення, щоб їхня дитина навчалася не в тій школі, яка за нею територіально закріплена, а в іншому навчальному закладі (в даному випадку в Южному), тоді доставка дитини лягає повністю на плечі батьків.
«В громаді є один шкільний автобус. Він обслуговує Сичавку і Кошари. Ми зобов’язані возити з Кошар до Сичавки всіх дітей, які навчаються з 1 по 9 клас, а з Сичавки до Южного – учнів 10-11 класів. Автобус має 30 місць. Ми вже не вміщуємо всіх дітей за один рейс, тому треба буде здійснювати два рейси. Є бажання їздити автобусом і в тих дітей (1-9 клас), які не хочуть вчитися в Сичавці, а обрали школу в місті. Таке питання зараз відпрацьовується, аби передбачити і для них транспорт (якщо все вийде, то автобус такий буде в жовтні), але треба розуміти, що таких учнів з Кошар – 80, з Сичавки – близько 50. Нам додатково треба буде привезти в Южне ще 130 дітей, а це три великих автобуси», – пояснила Олена Баранецька.
Також в селі є потреба в студентському автобусі. В селі зазначили, що за проїзд готові платити, головне, аби транспорт виділили. Управління економіки разом з компанією-перевізником «Північтранс» відпрацьовує дане питання, адже в Южному теж батьки студентів звернулись з таким проханням.
Восьме питання – необхідність встановити дорожній знак біля зупинки, що поряд з магазином в центрі села, який би забороняв там зупинятися великогабаритному транспорту. Сергій Оришака вкотре наголосив, що ці питання треба вирішувати, звернувшись до «Укравтодору», що і планують зробити южненські управлінці найближчим часом.
Дев’яте питання – водопостачання. В літній період в будинках по вулицям Шкільна і Садова напір води дуже слабкий. Директор КП «Южводоканал» Андрій Шестов пояснив, що про цю проблему знає і наразі спеціалісти відпрацьовують варіант її вирішення. Але, за його словами, вирішити проблему вдасться восени цього року.
Десяте питання – процедура поховання на кладовищі. Одна з жительок села обурилась, що на Сичавському цвинтарі, який тепер на балансі южненського КП «Ритуальні послуги», здійснюється поховання южненців, зазначивши, що для містян передбачене міське кладовище, а на Сичавському треба залишати місця саме для тих, хто проживає в селі. Директор комунального підприємства Олександр Романенко пояснив, що законних підстав відмовляти людям в проведенні поховання їхніх родичів на тому цвинтарі громади, де вони хочуть – у КП немає. Заступник міського голови-начальник УЖКГ Дмитро Любівий підсумував, що в місті в свій час вже розглядалось питання придбати додаткову земельну ділянку для ще одного кладовища, але, з початком введення воєнного стану, Кабмін забороняє виділяти на це бюджетні кошти. В міськраді запевнили, що після завершення війни, повернуться до розгляду цього питання. Також селянами нагадали, що на міському цвинтарі планується передбачити колумбарій.
Після завершення зустрічі, яка тривала близько години, жителі Сичавки мали змогу звернутись з особистими питаннями до міського голови.