Середній рівень зарплат в Україні у лютому 2024 року становить майже 19 тисяч гривень. Така сума випливає з наявних нині вакансій. Про це в інтерв’ю “РБК-Україна” сказала в.о. директора Департаменту реалізації політики зайнятості Державного центру зайнятості Олена Мельник.
“Ми відстежуємо інформацію про зростання чи падіння заробітної плати, яка заявляється у вакансіях, через Єдиний портал вакансій, створений у вересні 2022 року”, – сказала вона.
За словами Мельник, цей портал містить інформацію від Державного центру зайнятості та шести сервісів розміщення інформації про вакансії, такі як work.ua, robota.ua, jrc.ua. Там щодня публікується загалом 200 тисяч вакансій. Вона повідомила, що рівень середньої заробітної плати на цьому порталі сьогодні становить майже 19 тисяч гривень. Мельник нагадала, що у третьому кварталі 2023 року розмір середньої зарплати, за даними Державної служби статистики, зріс на 23% порівняно з аналогічним періодом 2022 року та становив 17,9 тисячі гривень.
Зростання пов’язано і зі збільшенням мінімальної заробітної плати, і з більшою кількістю запитів на пошук працівників. Роботодавці зараз для деяких позицій готові платити досить високу заробітну плату. Наприклад, якщо говорити про важку металургію чи промисловість, то зарплата може складати і 50-60 тисяч гривень. Наприклад, для ливарника минулого року була пропозиція понад 90 тисяч гривень.
“Це пов’язано із тим, що не вистачає робочих рук. У галузі промисловості, важкій металургії або легкій промисловості були висококваліфіковані працівники, які зараз перебувають у лавах Збройних Сил України – а це і інженери, і гірники, прохідники шахт. Тому роботодавці на сьогоднішній день готові платити великі кошти для таких працівників, у зв’язку із чим зростає і середня зарплата”, – зазначила Олена Мельник.
Критично не вистачає фахівців під заявлену потребу: швачок, електромонтерів, слюсарів-сантехніків, токарів. Найбільше всього на Єдиному порталі подано таких вакансій: продавець – 17 тисяч вакансій, водій – 9 тисяч вакансій, бухгалтер – 7 тисяч вакансій, кухар – 5 тисяч вакансій.
На сьогоднішній день в галузі освіти і науки є 5,6 тисяч пропозицій роботи, а зареєстрованих у державній службі зайнятості освітян – 3,5 тисяч осіб. А в медицині та аптекарстві – понад 13 тисяч пропозицій та 5,2 тисячі осіб, зареєстрованих як шукачі роботи. Найбільший дефіцит кадрів спостерігається за такими спеціальностями:
учитель-логопед – 254 вакансії та 14 шукачів;
лікар загальної практики – 224 вакансії та 29 шукачів;
лікар-терапевт – 192 вакансії та 18 шукачів;
лікар-психіатр – 104 вакансії та 3 шукачі.
“Такий професійний дисбаланс у галузі освіти, науки, фармакології і лікарської практики був завжди. Серед лікарів завжди було або більше тих, хто шукає роботу, або було більше вакансій.
У зв’язку із призивом чоловіків на військову службу суттєво змінилася структура зареєстрованих безробітних за статтю. До війни у нас на обліку було таке співвідношення: жінки – 55%, чоловіки – 45%, а на сьогоднішній день жінок 75%. Тому виникають труднощі із укомплектуванням вакансій за професіями, які традиційно затребувані серед чоловіків. Сьогодні ми працевлаштовуємо жінок на підприємствах усіх видів економічної діяльності, включаючи галузі, в яких традиційно працюють чоловіки. Наприклад, у 2023 році зросла кількість працевлаштованих жінок у будівництві – 1 200 жінок. Це 38% від працевлаштованих у цій галузі, тоді як у 2021 році частка жінок була 20%.
У добувній промисловості також у 2023 році працевлаштовані 1 200 жінок, у виробництві машин і устаткування – 444 жінок, у металургійному виробництві – 245 жінок. У переліку професій, куди працевлаштувалися жінки: наприклад, машиніст насосних установок – 159 жінок, машиніст крана – 119 жінок, верстатник деревообробних верстатів – 105 жінок. Працевлаштовувалися жінки 2023 року і водіями, і вантажниками, слюсарями з механоскладальних робіт”, – розповіла Олена Мельник.
Сьогодні найбільші труднощі із працевлаштуванням зазнають працівники таких професій: листоноша, прибиральник, укладальник-пакувальник, підсобний робітник, помічник вихователя, діловод, економіст, юрист, адміністратор, спеціаліст державної служби.