Последние новости

11:06
З 1 квітня постанови ВЛК оформлюватимуться в електронному форматі
16:16
У Південному відбулася видача гуманітарної допомоги постраждалим від обстрілу 5 березня
15:21
Україна повернула з полону 175 військових
09:21
У Південному відбулася зустріч родин загиблих військових з представниками влади
11:16
У Південному відзначили працівників житлово-комунального господарства
10:33
Внаслідок атаки дронів на Одещині пошкоджено цивільну інфраструктуру (ФОТО)
13:33
У Південному відбулася інформаційна зустріч щодо отримання компенсацій за пошкоджене майно
13:36
🕯️3 березня 2025 року на площі Перемоги біля пам’ятника Захисникам Вітчизни Южненська громада провела в останню путь свого земляка — Сергія Васильовича Каяфа.
10:22
🇺🇦 Депутати Південнівської міської ради одноголосно підтримали Президента України
17:46
У Південному відкрили нові меморіальні конструкції на Еспланаді пам’яті
17:05
🤝Сьогодні Южненську громаду відвідали представники Луцької громади Волинської області на чолі з секретарем міської ради Юрієм БЕЗПЯТКОМ та головним спеціалістом відділу фізичної культури та спорту Олесем ОНОПЧЕНКОМ, а також представники Міністерства розви
16:52
🤝Південне відвідав Генеральний консул Туреччини
15:14
⚠️ УВАГА! Тимчасове перекриття вулиці Приморської
09:52
У Сичавці працівники комунального підприємства власноруч виготовляють плитку для благоустрою села
20:37
🏫 У Сичавській гімназії замінили дерев’яні вікна
15:58
🛠️Тривають роботи з встановлення когенераційної установки на міській котельні
18:19
Сьогодні зранку в селі Сичавка, Одеського району, горіли 4 будиночки на території причалу.
17:38
💣👮🏻‍♂️Носив із собою гранату, щоб вихвалятися перед друзями: поліцейські відправили на лаву підсудних жителя міста Південне за незаконне поводження з боєприпасом
12:43
У четвер, 30 січня, міський голова Володимир Новацький разом із секретарем ради Ігорем Чугунниковим здійснили робочий візит до приміщення молодіжної ради міста.
12:41
📌У Південному обговорили концепцію оновлення меморіального комплексу
18:05
🤝 Дякуємо за плідну співпрацю та підтримку нашої Южненської територіальної громади!
21:19
Чи потрібна Молодіжній раді своя громадська організація?
21:05
У спортивно-оздоровчому комплексі “Олімп” відбувся урочистий захід з нагоди підведення спортивних підсумків грепплінгу та панкратіону 2024 року.
19:16
У Південному розпочали роботи з оновлення вʼїзного знаку відповідно до нової назви міста
15:58
В Южном сегодня убрали старое название города на въезде
17:06
Знайомство з роботою міської ради: члени Молодіжної ради провели день у стінах міськвиконкому
13:13
Поліцейські повідомили двом жителям міста Південне про підозру в незаконних оборудках з психотропними речовинами та наркотичними засобами
10:50
Співпраця служби зайнятості з ТЦК і СП
12:25
У рамках робочого виїзду міський голова Володимир Новацький проінспектував стан кладовищ на території громади
14:56
🎄✨ 21-22 грудня у Палаці культури «Дружба» відбулися святкові ранки «Новорічна головоломка» для всіх бажаючих дітей нашої громади (запрошення можна було взяти на вахті МПК)
Больше новостей

Пам’ятник у вигляді обрубаного дерева: в Южному досліджують два історичні об’єкти

Новости Южного
364
0

Нещодавно працівники міського музею на чолі з директоркою Тетяною Єрошенко почали досліджувати історію двох старовинних пам’ятників, які виявлено на території Южненської громади, на полі поблизу сичавських гаражів. Як розповіла 10 квітня в інтерв’ю Yuzhny.info Тетяна Єрошенко, ці пам’ятники встановлені на могилах двох молодих людей, це брат і сестра з прізвищем Гельфенбейн: 26-річний Давид (помер у 1912 році) та Марія (померла у 1904 році). Жителі села Сичавка розповідають, що на цьому місці колись був єврейський цвинтар. Так, Анатолій Скнарін у Facebook написав, що зі спогадів його бабусі, поле, на якому знаходиться цей цвинтар, належало чоловіку на прізвище Фрідман. Пам’ятники стояли на могилах по всій цій території.

«Село Сичавка досить старе. На карті Де Волана на схід від Хаджибея вказаний яр – Сачавка. А, зважаючи на археологічні знахідки, люди тут жили ще в кам’яному столітті. Населення складали українці, греки та євреї. Зі спогадів моєї бабусі поле, на якому знаходиться цей цвинтар, належало якомусь Фрідману. Пам’ятники стояли на могилах по всій цій випаленій плямі (ми в дитинстві туди заглядали). Мародери зробили свою справу, гранітні стели вкрадені, а юдейському символу – дереву з відпиленими гілками пощастило – воно не модне. Після репресій 1937 року і румунів, розстрілявших останню родину з причалу, на місці нинішнього южненського пляжу, євреїв у Сичавці не залишилося. Залишки цього цвинтаря дуже комусь заважають – надто вже ласий це шматочок землі під забудову», – написав Анатолій Скнарин, житель Сичавки.

Пам’ятники на вигляд різняться, на могилі дівчини Марії він встановлений у вигляді стовбура дерева з обрубаними гілками. Версій появи таких надгробків досить багато. По одній із них такі ставили на могилах сімей, де померло багато дітей. Також такі надгробки встановлювали на могилі чоловіка, зі смертю якого зникав рід. Але зустрічаються могили з такими надгробками, де поховані жінки як молоді та незаміжні, так і заміжні. Для останніх вважається, що кількість вирубаних гілок вказує на кількість померлих дітей. У випадку з Марією Гельфенбейн директорка музею Южного припускає, що її пам’ятник вказує на те, що вона померла бездітною і свій рід не продовжила, адже пішла з життя ще в молодому віці.

«Кілька років тому в Палаці культури хтось з працівників запитував в мене, чи знаю я щось про походження цих могил біля сичавських гаражів. Я про це і не знала. Коли почався COVID-19, сидіти вдома не хотілося, в музеї проводити звичні зустрічі з відвідувачами тоді не можна було, скупчення людей заборонялося, в той період мені захотілося поїздити по нашій місцевості, подивитися, які історичні об’єкти є на території. Ми поїхали з чоловіком туди в червні, на це поле, де могили, там тоді стояла висока пшениця, був острівець, увесь захаращений, все поросло бур’янами. Тоді в мене виникла думка, що варто на цій ділянці навести порядок і взагалі дізнатися історію цих об’єктів, але справа до цього дійшла тільки тепер. Я вирішила своїм колегам показати це місце, виявилося, що ніхто з них про нього не знав. Там дві могили, один пам’ятник має цікавий вигляд – дерево з обрубаними гілками, він зроблений настільки якісно, що з першого погляду дійсно здається, що це справжнє дерево, а не пам’ятник. Схоже, що це граніт або ж мармур. Ми почитали інформацію про такий вид надгробків, зазначається, що його встановлювали людині, яка не мала продовження роду. Так, як ми зрозуміли, там на полі поховані члени єврейської сім’ї: Давид Абрамович і Марія Абрамівна (брат і сестра). Померли вони в зовсім молодому віці, за яких обставин – невідомо, треба досліджувати це питання. Пам’ятник Давиду виконаний у вигляді гранітної брили. Ми звернули увагу, що пам’ятники зроблені доволі якісно, припускаємо, що родина була заможна.

В Сичавці є краєзнавець Анатолій Скнарін, коли я розмістила публікацію в соцмережах, він написав, що йому бабуся розповідала, що там було єврейське кладовище. Особисто я прихильна думати, що там не було цвинтаря, бо в такому випадку десь би зберігся ще якийсь пам’ятник, а не тільки ці два. Чому саме ці два збереглися до нашого часу? Приблизно у XVIII – XIX столітті наша територія заселялася в тому числі і євреями. Здебільшого їм дозволяли оселятися в містах, наприклад, в Миколаєві євреї зазнавали все одно якихось гонінь, їх позбавляли пільг, але дуже шанували тих, хто був спеціалістом, зокрема в сфері кораблебудування. А от в сільській місцевості мали право поселитися тільки ті, які обіцяли зайнятися землеробством. Можливо, цей Абрам Гельфейнбейн був землевласником, йому належала в Сичавці ця ділянка, чому померли його діти – питання залишається поки що не розкритим. Так сталося, що на цих пам’ятниках друга буква прізвища була збита, можливо це вандалізм, адже «дерево» ще й помалювали. От «фенвейн» було чітко видно, а перші букви прізвища погано. Виявилося, що вірна версія – Гельфенбейн. Брилу, яка була на пам’ятнику Давида, хто відтягнув на десять метрів, вона настільки важка, не знаю, хто це зробив і навіщо», – розповіла Тетяна Єрошенко.

Директорка музею звернулася до заступника міського голови-начальника управління ЖКГ Южненської міськради Дмитра Любівого з проханням, аби комунальні служби привели в порядок цю ділянку поля, де виявлені пам’ятники.

«Ми й самі хотіли там попрацювати, але там були такі вже бур’яни, що їх викорчовувати треба було спецтехнікою. Пан Дмитро Любівий надіслав мені фото результату проведених робіт комунальниками (КП «Южненське узбережжя), зробили ідеально. І оцю плиту, яку хтось відтягнув, працівники підприємства поставили на місце. Спасибі! Так має бути, по-людськи, бо то ж не просто пам’ятники, а могили. Це лише перший етап нашої опіки над захороненням, досліджуємо його історію», – зазначила Тетяна Єрошенко.

0 комментариев

Информация

Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.